رئیس کانون وکلای دادگستری لرستان:  جامعه به وکلا به عنوان الگو نگریسته و رفتار آنها را رصد می‌کنند
رئیس کانون وکلای دادگستری لرستان:  جامعه به وکلا به عنوان الگو نگریسته و رفتار آنها را رصد می‌کنند
عدلنامه: وکلا باید الگویی در احقاق حق، اخلاق و ادب، علم و معرفت باشند.

به گزارش عدلنامه، غلامرضا رفیعی، شانزدهم آذرماه در مراسم تحلیف کارآموزان وکالت سال ۱۴۰۲ کانون وکلای دادگستری لرستان، اظهار کرد: کانون وکلای دادگستری بیش از ۷۰ سال از تاسیس آن می‌گذرد و نهادی است مستقل که فیلترهای علمی را برای نهادش در نظر گرفته است.

وی اضافه کرد: وکلا می‌دانند که این استقلال به معنی قدرت طلبی و منفعت جویی و مصونیت شخصی نیست، بلکه ناشی از مسئولیت سنگینی است که برای آن سوگند می‌خورند و لذا باید الگویی در احقاق حق، اخلاق و ادب، علم و معرفت باشند.

رئیس کانون وکلای دادگستری لرستان اضافه کرد: جامعه به وکلا به عنوان الگو نگریسته و رفتار آنها را رصد می‌کنند، لذا باید این قشر فرهیخته مراقب اعمال و رفتار خود باشند.

رفیعی اضافه کرد: امروز سخن خود را با “هوالوکیل” آغاز می‌کنید که یکی از اسامی خداوند است، زیرا ذات باریتعالی وکیل مطلق است و وکیل را همین نام کافیست که مسئولیت سنگین خود را به درستی احساس کند و در حفظ شان خود و شانیت کانون کوشیده و در علم آموزی، تجربه اندوزی، اخلاق گرایی و حفظ این میراث ماندگار جدیت داشته باشد.

وی با بیان اینکه امروز وکلای فرهیخته دیگری به کانون وکلای لرستان اضافه می‌شوند، اظهار امیدواری کرد نیروهای جوان در کنار پیشکسوتان این کانون، منشاء خدمات شایسته‌ای برای جامعه باشند.

رئیس کانون وکلای دادگستری لرستان به وکلای جدید توصیه کرد، امروز که در مقابل دیدگان صدها نفر و محضر حضرت حق به صف ایستاده و به نام ایزد متعال سوگند یاد می‌کنید، این لحظه را هرگز از یاد نبرده و از حقوق آحاد جامعه با هر منش، سبک و رفتار و هنجارها دفاع نموده و مدافع حق باشید.

رئیس کانون وکلای دادگستری لرستان با بیان اینکه شغل وکالت از مشاغل ممتازی است که چون با جان، مال ‌و ناموس مردم در ارتباط است مانند مشاغل پزشکی و قضاوت بعد از پایان دوره ابتدایی حتماً باید سوگند یاد کنند، گفت: امروز ما سوگند یاد می‌کنیم که شرافتمان را در راهی که در آینده می‌رویم وثیقه قرار دهیم تا از جان، مال و ناموس مردم و آنچه را قانون و شرع می‌گوید در نظر بگیریم و هیچ وقت از مواردی که شرع برای یک وکیل پایه یک در نظر گرفته تخطی نکنیم.

وی افزود: از شما خواهش دارم از مسیر قانون، حق و عدالت و آنچه شرافت انسانی می‌گوید خارج نشوید. خیلی مهم است که ما درستی و راستی را پیشه کار خودمان قرار دهیم و جایگاهی را برای خودمان به وجود بیاوریم، که دادگاه در مورد وکیل قضاوت درستی داشته باشد و به تحقیقات او اتکا کرده باشد که این یک ارتباط دو سویه بین وکیل و قاضی است.

رفیعی گفت: مردم به وکیلی مراجعه می‌کنند که درست بوده و مورد وثوق باشد، سوگندی را که یاد می‌کنید عبارات آن را بارها مرور کنید و این دیدگاه را برای خوب بوجود بیاورید که باید پایبند آن باشید.

این مسئول یادآور شد: در کار وکالت ابزار وکیل خیلی مهم است، با رعایت قوانین باید مطالعات خود را بالا ببرید، هرچه ابزارمان از این جهت قوی‌تر باشد با مطالعات زیاد در دفاع و تنظیم لوایح و دادخواست نیز موفق‌تر خواهیم بود.

دکتر محمد حسین حجاریان، نخستین وکیل دادگستری لرستان نیز در این مراسم گفت: شغل وکالت از اهمیت و جایگاه خاصی برخوردار بوده که به تبع آن، نیاز به ادای سوگند در این حرفه است.

بنیانگذار دانشکده حقوق در لرستان افزود: امروز سوگند یاد می‌کنید و اهمیت این شغل برای شما چند برابر می‌شود، البته نباید فکر کنید که با تحلیف کار شما در تحلیل قواعد حقوقی تمام شده است بلکه شما باید بتوانید مجری قانون باشید و به خوبی از قانون دفاع کنید و تفسیر قانون را بدانید.

وی ادامه داد: وکالت تنها یک کار قضایی نیست اخلاق بالاتر از قضاوت و تقوا بالاتر از قضاوت است. فقط خداوند را فراموش نکنید، مواظب باشید شان همکارتان را پائین نیاورید و خداوند به شما افتخار داده که همکار او شوید.

حجاریان خطاب به وکلای جوان گفت: آقایان و خواهرانی که امروز سوگند خورده‌اید که در مقابل حق دفاع کنید مواظب باشید تصوراتی که در ذهنتان هم هست نوشته می‌شود پس امانت و صداقت و ادب را حفظ کنید زیرا تمام اعمال ما در روز قیامت پیش روی ماست.

این پیشکسوت وکلای لرستان تاکید کرد: احترام خود و جامعه وکلا را داشته باشید و مواظب باشید دعاوی ناحق راقبول نکنید، دعاوی را قبول نکنید که حقی را ناحق و یا ناحقی راحق کنید.

وی ادامه داد: راست و پاک باشید قرآن و نهج البلاغه رابخوانید و ادبیات خود راقوی کنید. درنوشتن دادخواست با وکلای سرپرستتان مشورت کنید./ایسنا