مصدق: ۷۰ سال قبل لایحه استقلال کانون وکلا توسط همنام ما اتفاق افتاد که رویداد مبارکی است
مصدق: ۷۰ سال قبل لایحه استقلال کانون وکلا توسط همنام ما اتفاق افتاد که رویداد مبارکی است
عدلنامه: مصدق معاون اول قوه قضاییه: ۷۰ سال قبل لایحه استقلال کانون وکلا توسط همنام ما اتفاق افتاد که رویداد مبارکی است و قوه قضاییه همواره و در همه دوره‌ها از استقلال این نهاد مدنی حمایت کرده و می‌کند.

به گزارش عدلنامه جلسه هیئت مدیره وکلای  دادگستری مرکز صبح امروز (۹اسفند) با حضور  معاون اول قوه قضاییه برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مصدق، خطاب به حاضران در این جلسه ضمن تبریک روز وکیل گفت: ۷۰ سال قبل لایحه استقلال کانون وکلا توسط همنام ما اتفاق افتاد که رویداد مبارکی است و قوه قضاییه همواره و در همه دوره‌ها از استقلال این نهاد مدنی حمایت کرده و می‌کند.

معاون اول قوه قضاییه بیان کرد: حقوق شاید تنها رشته‌ای از علوم باشد که در همه شئون زندگی انسان‌ها، تاثیرگذار است. تعدادی از علوم در برخی قسمت‌ها تاثیرگذارهستند، اما علم حقوق اینطور نیست و فراگیری و شمول گسترده‌ای دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مصدق با بیان اینکه نظریه‌های علوم مختلف توسط علم حقوق بررسی می‌شود، افزود: در مقام مثال، علم حقوق به معنای عام با علوم انسانی و اجتماعی ارتباط دارد و حتی با برخی رشته‌های علوم طبیعی مانند ریاضیات نیز ارتباط دارد که اهمیت آن را مشخص می‌کند.

وی خطاب به حاضران در این جلسه عنوان کرد: این منصبی که به عنوان وکالت دارید، جایگاه مقدسی است و باید شان آن را حفظ کنید؛ همچنان که قاضی شأنیت و قداست منصبی که نشسته را حفظ می‌کند شما هم باید از قداست منصب خود حمایت کنید و ارزش و جایگاه آن را محترم بدارید.

معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه قوه قضاییه و شخص رئیس عدلیه هیچگله قصد دخالت در امور نهاد وکالت را ندارند، گفت: امروز در حال بر‌ون‌سپاری کار‌هایی که امکان برون سپاری آن‌ها وجود دارد، هستیم و این موضوع را در سند تحول اوردیم تا حتما اجرایی شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین مصدق با بیان اینکه امروز برای همه روشن است که در همه نظام‌های قضایی دو رویکرد متفاوت به وکالت وجود دارد، اظهارکرد: در نظام قضایی کشور و رویکرد دادرسی عادلانه پذیرفته شده است و بر اساس این نگرش مثبت، بر حضور وکیل در تمام فرایند دادرسی تاکید فراوانی شده که این جزو محسنات نظام قانونگذاری ما است.

وی با اشاره به تاکیدات خود راجع به قانون تسهیل گفت: باید دید مشکل واقعی در این زمینه چیست؟ نمایندگان مجلسی که به آن رای دادند صرفا از این جهت بود که انحصار در قانون وکلا رخ داده و باید آن بشکنند، البته اگر این قانون در کمیسیون قضایی مطرح بررسی می‌شد با دقت بیشتری به تصویب می‌رسید.

معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه اگر وکالت را تا حد کسب و کار تلقی کردن آن تنزل دهیم، جفا به این نهادمدنی است، عنوان کرد: حفظ قداست جایگاه وکالت لازم است؛ قوه قضاییه حامی این قداست است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مصدق با تاکید بر اینکه هرچه نهاد وکالت نزدیک‌تر به دستگاه قضایی باشد، مردم بیشتر از آن منتفع می‌شوند، گفت: امروز القای اختلاف دو نهاد مرکز وکلا و کانون وکلا یکی از مظاهر خیانت است. توصیه می‌کنیم، جلسات مشترکی با مرکز وکلا داشته باشید چراکه با افزایش الفت و همدلی، برخی معضلات حقوقی که دغدغه مشترک تان است، حل خواهند شد./میزان