سامانه هوشمند پرونده مجرمان حرفه ای در تهران راه اندازی شد
سامانه هوشمند پرونده مجرمان حرفه ای در تهران راه اندازی شد
عدلنامه : با حضور سرپرست دفتر آمار و فناوری اطلاعات سازمان زندان ها، برای اولین بار سامانه هوشمند ثبت پرونده های مجرمان حرفه ای و سابقه دار در بازداشتگاه اوین راه اندازی و به بهره برداری رسید.

به گزارش عدلنامه ، طی جلسه ای که دیروز (چهارشنبه ) با حضور سرپرست دفتر آمار و فناوری اطلاعات، مدیر کل ساماندهی مراکز نظام نیمه آزادی و نظارت الکترونیکی سازمان زندان ها، مدیر کل زندان های استان تهران و نمایندگان معاونت امور سامانه ها و هوش قضایی مرکز آمار و فناوری قوه قضائیه در بازداشتگاه اوین برگزار شد، ضمن معرفی سامانه جدید ثبت پرونده های مجرمان حرفه ای و سابقه دار ، راه های همکاری و دسترسی اطلاعات توسط مراجع قضایی بحث و بررسی شد.

سرپرست دفتر آمار و فناوری اطلاعات سازمان زندان ها در این جلسه با اشاره به برنامه های تحولی قوه قضائیه اظهار داشت: سیستم جدید مکاتبات قضایی موسوم به سمپ، برای سهولت دسترسی مراجع قضایی و مسئولان زندان ها جایگزین سیستم میروفایلر خواهد شد.

سیدرضا حسینی ادامه داد: امروز با راه اندازی سه سامانه مهم در بازداشتگاه اوین به عنوان یکی از مراکز بزرگ کشور، پرونده و اطلاعات زندانیان تجمیع و به راحتی در دسترس مراجع قضایی و مسئولان اجرای احکام خواهد بود و روند رسیدگی به پرونده ها سریع تر صورت می گیرد.

وی تصریح نمود: در این سیستم مکاتبات مراجع و زندان های استان به صورت مستقیم انجام و تا حد زیادی از اطاله دادرسی و روند نامه نگاری های اداری جلوگیری می شود که نتیجه آن تعیین تکلیف سریع تر زندانیان خواهد بود.

حسینی همچنین گفت: سامانه جدید پرونده های مجرمان حرفه ای و سابقه دار این امکان را فراهم می کند تا اطلاعات ثبت شده توسط نیروی انتظامی، مراجع قضایی و زندان یک جا متمرکز گردیده، به دفتر دادستانی استان ارسال شود و در صورت نیاز ، کاربران و مسئولان مشخص شده، به این اطلاعات دسترسی داشته باشند.

مدیر کل ساماندهی مراکز نظام نیمه آزادی و نظارت الکترونیکی سازمان زندان ها نیز در این جلسه گفت: قبلاً اطلاعات این قبیل زندانیان به صورت لوح فشرده به دفتر دادستانی ارسال می شد ولی از امروز با راه اندازی سامانه جدید، اطلاعات به صورت آنلاین در شبکه موجود بوده، روند بررسی ها در کمترین زمان انجام می شود.

خرم آبادی افزود: این سامانه در دو بخش ، زندانیان سابقه دار و حرفه ای را تفکیک و تا اواسط تیرماه در کل کشور راه اندازی می گردد. از سوی دیگر جهت حفظ امنیت جامعه، همزمان با آزادی یا اعزام به مرخصی هریک از مجرمان حرفه ای به اطلاع نیروی انتظامی خواهد رسید، این اقدام نیز قبلاً به صورت نامه انجام می شد ولی از امروز سیستمی و به روز خواهد بود.

همچنین در این جلسه، مدیر کل زندان‌های استان تهران با تقدیر از تلاش های معاونت امور سامانه ها و هوش قضایی مرکز آمار و فناوری قوه قضائیه و دفتر آمار و فناوری اطلاعات سازمان زندان ها تأکید کرد: راه اندازی سیستم های بروز در زندان ها، موجب کاهش اطاله دادرسی و در نتیجه جمعیت کیفری بوده، از سوی دیگر با افزایش بهره وری، دسترسی به فرآیند دادرسی و اطلاعات پرونده ها را نیز تسهیل می کند.

سیدحشمت اله حیات الغیب ادامه داد: استان تهران با توجه به وسعت استان و مهاجرپذیر بودن، بیشترین آمار جمعیت کیفری کشور را در زندان ها پذیرش نموده و ارتقای فعالیت های تربیتی، فرهنگی، رفاهی، بهداشت و درمان و اشتغال مددجویان اولویت اصلی اداره کل زندان های استان است و اجرای این امر تنها با صرف هزینه، وقت و استفاده از ابزار و دانش متخصصان، اقدامات تربیتی محقق خواهد شد.

وی همچنین گفت: معاونین قضایی، مسئولان اجرای احکام و دفتر فناوری اطلاعات زندان های استان تهران همگام با قوه قضائیه و سازمان جهت به روزرسانی اطلاعات زندانیان تلاش می کنند و امید است تا پایان ماه جاری به نتایج ارزشمندی نائل شویم.

بنا به این خبر، در ادامه سامانه جدید مکاتبات و ثبت پرونده های مجرمان حرفه ای و سابقه دار راه اندازی و به بهره برداری رسید و مقرر گردید با آموزش تیمی از کارکنان زندان ها، به زودی امور شناسایی مجرمان حرفه ای و سابقه دار انجام شود./ایرنا