نحوه برگزاری جلسه مجلس برای استعفای پزشکیان از نمایندگی
نحوه برگزاری جلسه مجلس برای استعفای پزشکیان از نمایندگی
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی به ارائه توضیحاتی درباره جلسه علنی مجلس برای استعفای مسعود پزشکیان از نمایندگی مجلس پرداخت.

مجتبی یوسفی در گفت‌وگویی اظهار کرد: طبق مواد ۹۰ تا ۹۳ آیین‌نامه داخلی مجلس، هر نماینده‌ای که بخواهد از مجلس برود، باید استعفای او به رای گذاشته شود البته این قاعده درباره نمایندگانی که وزیر دولت می‌شوند، فرق دارد چون آنها از مجلس رای اعتماد می‌گیرند.

وی افزود: بر این اساس ۳۱ تیرماه یعنی اولین جلسه بعد از تعطیلات مجلس، استعفای آقای پزشکیان از نمایندگی مجلس به رای گذاشته می‌شود؛ روال جلسه به این صورت است که ایشان و یا یک نماینده مجلس از طرف آقای پزشکیان تقاضای استعفا را مطرح می‌کند و این تقاضا به رای مجلس گذاشته می‌شود.

یوسفی یادآور شد: اگر نماینده‌ای با استعفای آقای پزشکیان مخالفت داشته باشد، به طرح دلایل مخالفتش می‌پردازد و بعد از مجلس رای‌گیری می‌شود در غیر این صورت استعفا بدون طرح نظرات نمایندگان مخالف به رای مجلس گذاشته می‌شود.

عضو هیات رئیسه مجلس درباره تمهیدات اندیشیده‌شده برای برگزاری مراسم تحلیف رئیس‌جمهور منتخب گفت: هیات رئیسه مجلس اعلام آمادگی کرده که مراسم تحلیف نیمه اول مردادماه برگزار شود البته طبق قانون اساسی باید ابتدا مراسم تنفیذ برگزار شود.

وی یادآور شد که طبق آیین‌نامه داخلی مجلس رئیس‌جمهور منتخب دو هفته بعد از مراسم تحلیف باید وزرای خود را برای کسب رای اعتماد به مجلس معرفی کند./ایسنا