یادداشت/مجید علیدوست دافساری: خلاء قانونی یا عدم مدیریت صحیح؟
یادداشت/مجید علیدوست دافساری: خلاء قانونی یا عدم مدیریت صحیح؟
عدلنامه: هرچند سد معبر واژه‌ای آشنا برای تمامی شهروندان به حساب می آید، اما به نظر می رسد اهمیت مقابله با این معضل آنچنان که باید و شاید در بین عموم تبیین نشده است! واضح است که استفاده از معابر، پیاده روها و خیابان ها، حقوق عمومی تمامی شهروندان است و در این زمینه شهرداری به همراه چند ارگان دیگر وظیفه جلوگیری از سد معبر را برعهده دارند.

به گزارش عدلنامه، مجید علیدوست دافساری، در یادداشتی نوشت:

به بهانه موضوع اخیر، اما قدیمی مردم و رسانه ها در رشت، سعی کرده ام علت گریز دستگاه های متولی و همچنین عدم مدیریت واحد شهری، چند خطی بنویسم؛


سد معبر چیست؟
هرچند سد معبر واژه‌ای آشنا برای تمامی شهروندان به حساب می آید، اما به نظر می رسد اهمیت مقابله با این معضل آنچنان که باید و شاید در بین عموم تبیین نشده است!
واضح است که استفاده از معابر، پیاده روها و خیابان ها، حقوق عمومی تمامی شهروندان است و در این زمینه شهرداری به همراه چند ارگان دیگر وظیفه جلوگیری از سد معبر را برعهده دارند.


حالیه سوال این است آیا قوانین سدمعبر صرفاً شامل حال دست فروشان شریف می شود؟
پاسخ خیر است. نمونه بارز آن مغازه‌دارانی هستند که علاوه بر اشغال دوسوی پیاده رو حتی خیابان روبروی مغازه خود را نیز جزو املاک خود به حساب آورده و از توقف و یا پارک خودرو ها در معابر جلو مغازه جلوگیری می کنند که امری خلاف قانون است! هرچند شهرداری با اخطار کتبی و تذکر به مغازه دارانی که اقدام به سد معبر مغازه ای می کنند، بر اساس بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری، با آنها برخورد می‌کند، اما دیگر ارگان ها نیز وظایفی در این خصوص دارند.


وظیفه اصلی شهرداری آماده سازی و آماده نگه داشتن معابر و پیاده روها برای استفاده شهروندان است و طبیعتاً مقابله با تجاوز به حقوق عمومی و حفاظت از معابر به عنوان ملک عمومی در راستای صیانت از حقوق طبیعی شهروندان نیاز به همراهی سایر ارگانها نیز دارد.

بر اساس نص صریح قانون، شهرداری تنها مرجع موظف به مقابله با این تخلفات نیست و در کنار آن چندین نهاد دیگر نیز باید همکاری و همراهی نمایند تا بتوان عمده تخلفات شهری را رفع نمود! پیشگیری از سد معبر مغازه ای، سد معبر خودرویی و سایر انواع دستفروشی، تخلفات ساختمانی، متکدیان، مزاحمت از طریق قرار دادن مصالح ساختمانی در معابر و پیاده روها و کلا رفع مزاحمت ها، از جمله مسائلی است که مقابله با آن نیاز به همکاری و همراهی دستگاه های مختلف با شهرداری دارد.

اما به نظر می رسد ارگان های دیگر علاقه ایی ندارند در این خصوص با شهرداری همگامی یا همکاری داشته باشند! وگرنه اتحادیه های امور اصناف می توانند بوسیله بخشنامه وزارت کشور و با ارائه راهکار ها و برنامه ریزی صحیح، جهت جلوگیری از سدمعبر همراه شهرداری باشند.


همانطور که پلیس راهور به استناد به همان بخشنامه وزارت کشور اعمال قانون برای جلوگیری از سدمعبر خودرویی خودروهایی که در معابر عمومی ، میدان ها و فضاهای همگانی شهری اقدام به فروش یا ارائه خدمات می نمایند، برعهده دارند.

البته بر اساس تبصره ۴ ماده ششم قانون ایمنی راه ها و راه آهن و ماده ۲۱ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی و همچنین مواد ۱۵۹ و ۱۶۳ آیین راهنمایی و رانندگی، وظیفه مقابله با خودروهای سدمعبر کننده دقیقا مشخص شده که اطمینان داریم خلاء قانونی وجود ندارد

نتیجه؟
ریشه معضلات و مشکلات این چنینی که در شهر فرهنگ دوست رشت تنها یک چیز است؛ مدیریت واحد و مقتدر و با احترام به حقوق شهروندی!

این نوع مسائل و مشکلات شهری مدیریت نوین شهری را نیز طلب میکند و به نظر میرسد در این خصوص باید با تمهیدات و تصویب قوانین، به سمت مدیریت واحد شهری و افزایش اختیارات و قدرت عمل مدیریت شهری حرکت شود.