قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست اصلاح شد
قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست اصلاح شد
عدلنامه: با اصلاح آیین‌نامه قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست، به خانواده‌های متقاضی این کودکان به طور موقت واگذار می‌شود.

به گزارش عدلنامه، امین حسین رحیمی در مورد اقدامات وزارت دادگستری در حوزه کودکان و نوجوانان گفت: بر اساس قانون، وزارت دادگستری به‌عنوان مرجع ملی حقوق کودک تعیین شده و در این راستا جلسات شورای هماهنگی این مرجع با حضور نمایندگان دستگاه‌ها و نهاد‌های دولتی و غیردولتی متولی حقوق کودکان به منظور همگرایی، هم‌افزایی و هماهنگی هرچه بیشتر به طور منظم برگزار می‌شود.وزیر دادگستری با اشاره به شرایط وخیم، دردناک و تاسفبار کودکان، زنان و مردم بی‌دفاع غزه گفت: شرایط رنج‌آور این روز‌های غزه و جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی در شرایطی اتفاق می‌افتد که دولت‌ها و مجامع بین‌المللی مدعی حقوق بشر بخاطر فشار‌های سیاسی آمریکا و لابی صهیونیسم منفعل و ناکارآمد شده‌اند.

وی افزود: وزارت دادگستری و مرجع ملی حقوق کودک پس از وقایع غزه، با دعوت از نماینده یونیسف در تهران، مراتب اعتراض شدید خود را در مورد نسل‌کشی زنان و کودکان بی‌دفاع غزه اعلام و خواستار حمایت و کمک‌رسانی به مردم مظلوم غزه شد. همچنین ضمن مکاتبه جداگانه با دبیرخانه کنوانسیون بین‌المللی حقوق کودک و صندوق کودکان سازمان ملل بر لزوم توقف جنایات رژیم صهیونیستی و امدادرسانی به کودکان و زنان و آسیب دیدگان از جنگ تاکید شد و در همین راستا با دعوت از سمن‌ها و نهاد‌های حقوق بشری کشور، هماهنگی و همگرایی لازم برای مکاتبه و برقراری ارتباط با نهاد‌های بین‌المللی و سازمان ملل برای توقف کشتار زنان و کودکان در غزه انجام شده است.

رحیمی وقایع غزه و جنایات وحشتناک رژیم غاصب صهیونیستی در این منطقه را حیرت‌آور خواند و افزود: رژیم جعلی صهیونیستی تمام قواعد و قوانین بین‌المللی حقوق بشری و حقوق بشردوستانه را پایمال کرده و به هیچ قاعده انسانی پایبند نیست. در شرایطی هستیم که نهاد‌های بین‌المللی حقوق بشر از جمله شورای امنیت و شورای حقوق بشر در کوچکترین مخاصمات دنیا به سرعت ورود کرده و با تعیین کمیته حقیقت‌یاب، سعی در اجرای خواست‌های سیاسی کشور‌های غربی و آمریکا را دارند، اما فشار‌های سیاسی و لابی صهیونیسم شرایطی را فراهم کرده که زنان و کودکان و مردم بی دفاع غزه هر لحظه زیر بمباران و حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی در حال کشتار و آسیب هستند و صدایی از دولت‌ها و نهاد‌های حقوق بشری بلند نمی‌شود.

وزیر دادگستری با اشاره به اینکه وقایع غزه ثابت کرد امیدی به نهاد‌های حقوق بشری و دولت‌های مدعی در این زمینه نیست اظهار کرد: علاج همه مشکلات، قوی‌شدن در همه ابعاد و زمینه‌هاست که در این صورت، دست برتر را در مقابله با دشمنان خواهیم داشت.

رحیمی با اشاره به افتتاح مجتمع شوق زندگی در شیرخوارگاه آمنه (س) اظهار کرد: با توجه به شرایط خاص و زمانبر فرزندخواندگی، با پیشنهاد وزارت دادگستری، آیین‌نامه قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست اصلاح و بر این اساس بهزیستی مجاز شد پس از احراز صلاحیت، کودکان را به صورت موقت به خانواده‌های متقاضی واگذار کند تا رشد و بالندگی این کودکان در دامان خانواده صورت پذیرد.

وی مجتمع‌های شوق زندگی را حاصل تعامل جدی دولت و قوه قضاییه برشمرد و گفت: برکات و دستاورد‌های ارزشمندی در مجتمع‌های شوق زندگی وجود دارد، نمایندگان همه دستگاه‌های ذیربط در این مراکز مستقر هستند و وضعیت کودکان واگذار شده، در خانواده‌ها به صورت مستمر رصد و ارزیابی می‌شود.

راه‌اندازی مجتمع‌های شوق زندگی در سراسر کشور و تخلیه مراکز بهزیستی این فرصت و امکان را فراهم می‌کند تا موضوع کودکان کار و خیابان را به صورت جدی و ریشه‌ای تعیین تکلیف کنیم./رویداد ۲۴