رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس:هزینه‌های دادرسی زیاد نیست اما هزینه‌هایی که به عنوان حق‌الزحمه به وکلا پرداخت می‌شود بسیار بالا است
رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس:هزینه‌های دادرسی زیاد نیست اما هزینه‌هایی که به عنوان حق‌الزحمه به وکلا پرداخت می‌شود بسیار بالا است
عدلنامه: رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، تحقق مطالبه رییس قوه قضاییه در جهت تصویب قوانین متناسب برای مدیریت واحد هوشمندسازی دستگاه‌ها و فرآیندهای اداره کشور را در گروی ارائه لایحه از سوی این قوه به مجلس دانست و از قضازدایی به عنوان اقدام کمیسیون قضایی مجلس برای ایجاد تحول در حوزه قضایی کشور یاد کرد.

به گزارش عدلنامه، موسی غضنفر آبادی، رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، در مورد اظهارنظر رییس قوه قضاییه مبنی بر اینکه باید از ظرفیت مجلس یازدهم در جهت ایجاد تحول در فرآیند رسیدگی به پرونده‌های قضایی و کاستن هزینه‌های مادی و معنوی دادرسی استفاده شود، گفت: قوه مقننه می‌تواند با تصویب قوانین در این زمینه به قوه قضاییه کمک کند و اگر کلیه اجزای یک دستگاه قضا را بخواهیم مورد بررسی قرار دهیم، یکی از راه‌های تحول آفرینی در آن قانونگذاری است. کما اینکه قضازدایی یکی از اقداماتی است که می‌تواند نقش اثرگذاری در این رابطه داشته باشد که در دستورکار مجلس قرار گرفته است.

 

رفع مشکلات حوزه قضایی در گروی همکاری تنگاتنگ کارشناسان مجلس و قوه قضاییه است

 

نماینده مردم بم، ریگان، فهرج و نرماشیر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: البته تحقق این امر، همکاری بسیار تنگاتنگی را می‌طلبد و باید کارشناسان قوه قضایی و مجلس در قالب برگزاری نشست‌هایی به این موضوع بپردازند و چارچوبی قانونمند برای آن تعریف کنند که بر اساس آن قانون تصویب شود.

 

وی افزود: هم‌اکنون تعدادی از نمایندگان مجلس از جمله بنده از سوابق قضاوت در دستگاه قضایی برخوردار هستیم که ظرفیت مطلوبی برای همکاری کارشناسی و دلسوزانه در جهت رفع مشکلات قوه قضاییه ایجاد کرده است.

 

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، در رابطه با نقش مجلس در کاهش هزینه‌های دادرسی، تصریح کرد: پرداخت هزینه‌های دادرسی در برخی جاها اجتناب ناپذیر است، هرچند هزینه‌های دادرسی خیلی زیاد نیست باید راهکارهایی که برای کاهش هزینه‌های دادرسی وجود دارد مورد بررسی قرار گیرد اما هزینه‌هایی که به عنوان حق‌الزحمه به وکلا پرداخت می‌شود بسیار بالا است و کاهش هزینه‌های این بخش نیاز به پیگیری دارد.

 

رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، در خصوص بخش دیگری از سخنان رییس قوه قضاییه که به ضرورت تصویب قوانین متناسب برای مدیریت واحد هوشمندسازی دستگاه‌ها و فرآیندهای اداره کشور اشاره کرده است، تاکید کرد: قوه قضاییه باید در این زمینه به مجلس لایحه تقدیم کند تا بتوانیم در جهت تصویب قوانین مورد نیاز این بخش اقدام کنیم./خانه ملت